3D-tulostus Oulu -tapahtuma pidettiin Oulussa 25.3.2025. BusinessOulun työllisyyspalveluiden toteuttaman ja Euroopan Unionin osarahoittaman Digipajalta työelämään -hankkeen järjestämä tilaisuus kokosi yhteen alan yrityksiä ja asiantuntijoita esittelemään muovi- ja metallitulostuksen uusimpia innovaatioita ja ratkaisuja.
Myös 3DTY-hanke oli mukana tapahtumassa useiden yritysten ja muiden alan toimijoiden ohella omalla näytteilleasettajapisteellään sekä päivän ohjelmassa esiintyjinään Severi Salmirinne - REDU, Hannu Lund - LUT-yliopisto ja Antti Järvenpää - Oulun yliopiston FMT-ryhmä. Tapahtuma keräsi arviolta noin 350 aiheesta kiinnostunutta vierailijaa Radisson Blu Hotels Oulun tapahtuma-alueelle.
Tunnelmia tapahtumapaikalta ja 3DTY-projektin ständiltä (Kuvat: Oulun yliopisto, FMT-ryhmä)
Aamupäivä
09:30 3D-tulostus – yritysten ja puolustusteollisuuden yhteistyömahdollisuus
– Pekka Ketola, CIO 3DStep Oy
10:00 3D-tulostuksen kolme K:ta (Kustannukset, Käyttö, Kannattavuus)
– Kalle Lepola, CBO SelectAM
Esitys (pdf)
10:30 Algoritmiavusteinen suunnittelu apuna isojen kappaleiden 3D-tulostuksessa
– Severi Salmirinne, asiantuntija, REDU
Esitys (pdf)
11:15 Music performance: Unintended use of 3D-printers
– Basti Kuhz, technology sound artist
Iltapäivä
12:30 3D-tulostuksen kolme uutta liiketoimintamahdollisuutta
– Pekka Ketola, CIO 3DStep Oy
13:00 Metallin 3D-tulostus: Toiminnalliset rakenteet ja väsymättömät ratkaisut
– Antti Järvenpää, tutkimusjohtaja, Oulun yliopisto, Kerttu Saalasti Instituutti
Esitys (pdf)
13:30 Metallin 3D-tulostus: Totta vai Tarua
– Jarmo Kastell, toimitusjohtaja Delva Oy
14:00 Monimutkaisten ja suurikokoisten kappaleiden DED-valokaaritulostus/WAAM sekä tulosteiden liittäminen perinteisiin rakenteisiin
– Hannu Lund, nuorempi tutkija, LUT-yliopisto
Esitys (pdf)